תוכן העניינים

סדק בשן עם טיפול שורש

לצערנו הרב סדק בשן עם טיפול שורש הוא דבר די שכיח, וזה לגמרי לא במקרה. שן שעברה טיפול שורש היא שן חלשה יותר. אין זה אומר שטיפול השורש לא בוצע כראוי.הסיבה לכך היא ששן שהגיעה לטיפול שורש עקב עששת נרחבת ולאחר סילוק העששת ויצירת גישה למערכת תעלות השורש נותר מעט חומר שן שיכול לעמוד בכוחות הלעיסה הסיבה לכך היא שכבר מראש שן שזקוקה לטיפול שורש ברוב המקרים יש לה עששת ולכן אחרי ניקוי של עששת והכנה לטיפול שורש נשאר פחות חומר שן  ומסיבה זו השן חלשה יותר וישנה סבירות גבוהה יותר לסדקים.

 

הסיבות לסדק בשן עם טיפול שורש

 

  1.  טיפול השורש הוא בדרך כלל תוצאה של עששת עמוקה בשן, כך שמודבר בשן עם פחות חומר שן בריא משיניים אחרות ולכן הסיכוי של שן כזו להישבר/להיסדק הוא גבוה יותר.
  2. הפרעות סגר. אם חסרות שיניים באחד מצידי הלסת נוצר מצב שבו כל עומס הלעיסה עובר לצד אחר של הלסת, ובכך מגביר את הסיכוי שלהן להישבר. בהזדמנות זו נזכיר שזו אחת הסיבות מדוע חשוב לשמר את כל השיניים ולהשלים שיניים חסרות.
  3. חריקת שיניים. אנשים רבים סובלים מבעיות של חריקת שיניים, בעיקר מתוך שינה אך גם במהלך היום. חריקת שיניים והידוק שיניים הן פעולות המתבצעות  בצורה לא מודעת. פעולה זו מביאה ללחץ רב על השן ומגדילה את הסיכוי לסדק ותופעות שחיקה של השן.

 מהי רמת השכיחות לתופעת סדק בשן?

סדקים בשן הם תופעה שכיחה ומידי שבוע אני מקבלת פניות רבות של מטופלים אשר הופנו אליי עם שן שעברה טיפול שורש, בניסיון לאבחן האם ניתן להציל את השן או שהיא מיועדת לעקירה. בדרך כלל מטופלים מתלוננים על כאב בעת הלעיסה, נפיחות מקומית או פצעון על יד השן ונפיחות ואלו הם סימנים מחשידים לסדק בשן אשר עברה טיפול שורש.

 לחץ כאן למידע נוסף במה כרוכה עלות טיפול שורש 

מבחינה קלינית לא פשוט לאבחן האם מדובר בזיהום בתעלת השורש בו נוכל לטפל באמצעות חידוש טיפול שורש, או שמדובר בסדק. אם מדובר בסדק שבו לא ניתן לטפל, המשמעות של זה היא שיש לעקור את השן. מסיבה זו חשוב מאוד לבצע אבחנה מדויקת וקפדנית לפני שממהרים לקבוע כי יש לעקור את השן. לצורך האבחנה אני בודקת את הסימנים הקליניים והכיסים, ונעזרת בצילום רנטגן ובדיקת מיקרוסקופ. במקרים מסוימים יש צורך לבצע בדיקת סי.טי לצורך אבחון מדויק.

 

כיצד מטפלים בשן סדוקה שעברה טיפול שורש

 

במידה ולא ניתן לטפל בשן הפתרון היחידי הוא עקירה, רצוי במהירות האפשרית. יתכן שהמטופל נמצא תחת טיפול אנטיביוטי ולכן הדלקת נמצאת תחת שליטה (באופן זמני) והוא אינו חש כרגע בכאבים. אך בפועל ישנו נזק הנגרם לעצם, דבר אשר יפריע בהמשך להשתלת שן.

 

 

האם ניתן למנוע סדק בשן?

בהחלט ישנם דברים שאפשר לעשות על מנת להפחית את הסיכוי לסדק בשן עם טיפול שורש. הדבר הראשון שאנו עושים הוא כתר המגן על השן. במידה וישנן שיניים חסרות נשלים אותן על מנת להפחית את הלחץ. אם אתם סובלים מחריקת שיניים במהלך השינה, רופא השיניים יכול להכין עבורכם סד להגנה על השן לשימוש בשעות הלילה ואפילו היום. גם שטיות של הפחתת לחץ ומתח, כמו מדיטציה/הרפיית השרירים יכולים לעזור להפחית את הידוק השיניים.

לפני כל פעולה כירורגית מומלץ להתייעץ עם מומחה לטיפול שורש

גלילה למעלה