חידוש טיפול שורש – השאלות הנפוצות והתשובות שלנו

מדוע צריך לבצע חידוש טיפול שורש? מה ההבדל בין טיפול שורש ראשוני ובין טיפול חוזר? מה כולל תהליך החידוש? לא מעט מטופלים שואלים אותנו את השאלות האלו, לכן החלטתי להקדיש לנושא מאמר מיוחד.

מה ההבדל בין טיפול שורש ובין חידוש?  

טיפול שורש – לטיפול שורש יש מטרה ברורה: למנוע דלקת מסביב לסב החוד.

חידוש טיפול שורש – המטרה שלו היא לטפל בדלקת פריאטיקלית קיימת (בסב החוד).

טיפול שורש מתבצע כאשר יש עששת, רקבון בכותרת השן או הכותרת שבורה, החיידקים נכנסים ללשכת השן ופוגעים בה, ומכאן יש צורך בטיפול שורש.

טיפול שורש זה תהליך טיפולי שאנחנו מנקים את כל ההרכב של תעלת השורש. כולל בתוכו כלי דם, עצבים (להרוג את העצב), תאים ורקמת חיבור.

התהליך המתבצע במצב זה הוא:

  1. ניקוי של החומר האורגני
  2. עיצוב של התעלה
  3. איטום חומר הנקרא גוטה פרקה על מנת למנוע כניסת חיידקים בעתיד.
  4. ביצוע סתימה זמנית – המטופל חוזר לרופא המטפל לעשות שיקום קבוע, מבנה וכתר.
  5. התקנת כתר אצל הרופא המטפל  – ההישרדות של השן פי 6 יותר גבוהה כאשר חוזרים לרופא לבצע כתר, מאשר אם השן נשארת בלי כתר. איטום כותרתי מאד חשוב – כדי שהחיידקים לא ייכנסו שוב.

כשמדובר בחידוש טיפול שורש  אנחנו כבר מתמודדים עם בעיה אחרת. אם קודם הזיהום היה רק בלשכת השן, כעת הזיהום המתפשט התקדם לתוך תעלות השורש וגרם לדלקת מסביב לשורש.

הסיבה לנוכחות הזיהום יכולה להיות דלף כותרתי – החיידקים נכנסו בגלל שהאיטום לא היה מושלם. סיבה נוספת – טיפול שורש קודם שלא נעשה בצורה סטרילית וחיידקים נכנסו במהלך הטיפול או אחריו.

מהי המטרה של חידוש טיפול שורש?

המטרה היא לטפל בדלקת שהגורם לה הוא החיידקים. חשוב להבין שהסיבה לדלקת פרדיאקלית היא נוכחות חיידקים. את החיידקים אנחנו מחסלים בכמה שיטות.

ניקוי ביו מכני – אנחנו מנקים את כל מה שיש בתוך התעלות עם מכשור מתקדם וגם עושים ניקוי בעזרת שטיפות וחומרי חבישה. אלו הם חומרים שהורגים את החיידקים או מייצרים סביבה בה אינם מסוגלים לחיות.

מאד חשוב לעשות חידוש טיפול שורש בעזרת מיקרוסקופ טיפולי כדי לא לפספס שום זיהום שלפעמים מסתתר בעומק התעלות. כאשר אנחנו מסיימים חידוש טיפול שורש, המטופל חוזר לרופא המטפל. מאד חשוב להגיע למעקב כעבור חצי שנה ולבדוק האם הדלקת עברה. ישנם מקרים בהם הדלקת חריפה ואנחנו ממשיכים במעקב במשך שנים. בסוף הטיפול אני נותנת לכל מטופל סיכום עם מכתב לרופא המטפל והמלצות להמשך הטיפול

גלילה למעלה