תוכן העניינים

מה עדיף? טיפול שורש וכתר או שתל וכתר?

שאלה ששואלים אותי כמעט כל יום היא: מה עדיף, טיפול שורש להצלת השן או שתל ועליו כתר. ישנם מצבים שונים בהם המטופל נדרש לקבל את ההחלטה הזו, מביט אל עבר רופא השיניים ושואל מה עדיף. מכיוון שהשאלה חוזרת שוב ושוב, אשתדל לספק לכם את כל המידע אשר יעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה.

לכל טיפול יש את ההיבט הרפואי, אך יש לו גם את העלות שלו. לכן בואו נחלק את הנושא לשניים: רפואי וכלכלי.

טיפול שורש או שתל?

נתחיל מהיבט הרפואי, אשר לפי דעתי הוא החשוב ביותר. ובכן מה עדיף מבחינה רפואית? האם לבצע טיפול שורש ועליו כתר או האם לעקור את השן ולהכניס שתל?

אם השיקול שלנו הוא אך ורק רפואי עלינו לקחת בחשבון את הפרוגנוזה של השן, כלומר לשאול את השאלות לגבי סיכויי ההצלחה של הטיפול ואיזה טיפול יחזיק מעמד הרבה יותר זמן. בוודאי נרצה גם לקחת בחשבון את כמות המפגשים הדרושה לצורך השלמת הטיפול ואת מה שנצטרך לעבור במהלך הטיפולים ואחריהם.

שיקולים רפואיים

מבחינה רפואית הגישה השולטת בתחום רפואת השיניים המודרנית היא שישנה עדיפות ברורה לשן טבעית, וזוהי הסיבה מדוע רופאי השיניים עושים את כל המאמצים לשמר את השן הטבעית ולא למהר לבצע השתלה. עקירת השן וביצוע השתלה יכולים להיות קלים יותר ומשתלמים יותר עבור הרופא המטפל, אך למרות זאת ישנה העדפה לביצוע טיפול שורש. הסיבה לכך היא אחוזי ההצלחה הגבוהים יותר של טיפולי השורש. כאשר אנו מבצעים טיפול שורש אנו בוחנים את הצלחתו על פי היכולת להעלים את הדלקת, ובטיפול שורש סיכוי ההצלחה גבוהים. לעומת זאת כאשר אנו בוחנים את הצלחת השתל אנו שואלים את השאלה האם הוא שרד או לא שרד ועוצמים את עיננו אל מול שאלות חשובות כמו הופעתן של דלקות חוזרות והפגיעה הבלתי הפיכה לעצם הלסת אשר מופיעה לאחר ההשתלה.

אם נבחן את הנושא אך ורק מנקודת מבט רפואית של מומחה לטיפול שורש נראה שכדאי לעשות את כל המאמצים לצורך הצלת השן הטבעית, זאת באמצעות טיפול שורש וכתר. לאורך זמן, כאשר מדובר בטיפול איכותי, סיכויי ההצלחה גבוהים יותר.

כמות הפגישות

מבחינת כמות הפגישות: ניתן לסיים טיפול שורש בטיפול אחד או שניים, תלוי במורכבות הטיפול הנדרש. הטיפול נעשה בהרדמה מקומית ויתכן מעט כאב ביום שלמחרת הטיפול. השתלת שן היא הליך מורכב יותר הדרוש מספר טיפולים ולעתים פרק זמן ארוך בין הטיפולים על מנת לוודא שהשתל נקלט בטרם ממשיכים בטיפול.

ולסיום יש לנו גם את השאלה הכלכלית. השתלות שיניים הן פרוצדורה כירורגית והמחיר בהתאם. השתלת שיניים כוללת את עלות טיפול ההשתלה ועלות השתל, ובמקרים מסוימים יש צורך בבניית עצם. העלות גבוהה יותר מאשר טיפול שורש, אך ישנם אנשים החוששים מאי הצלחת טיפול השורש ומצב שבו הם ישלמו על טיפול שורש שלא צלח ואחר כך על השתלת שיניים.

במרפאת מומחים של ד"ר לובה בר-סף בכפר סבא אנו מאמינים בשמירה על השיניים הקיימות ובטיפול מתקדם לשמירה על המשנן הטבעי!
בהצלחה!

גלילה למעלה