תוכן העניינים

שלחו אותי לסי.טי - מה זה אומר

רופא השיניים שלח אתכם לבצע בדיקת CT וזה קצת מבהיל אתכם, זאת מכיוון שאנו בדרך כלל שומעים על בדיקת CT בהקשר של מחלות חמורות, בעיות נוירולוגיות ועוד סיבוכים רפואיים; כך שבאמת זה יכול להיות קצת מבהיל, בעיקר אם אינכם מכירים את הבדיקה ואינכם יודעים כיצד היא מתבצעת. אז קחו נשימה והרשו לי להסביר לכם מה זה אומר בדיקת CT, מה אנו רואים בבדיקה והאם יש סיכונים. אך לפני הכול בואו נענה על שאלה אחרת – מתי הרופא (רופא השיניים) מפנה לבדיקת CT?

 

מתי מבצעים בדיקת CT?

 

מקובל מאוד לבצע בדיקת סי.טי לצורך השתלת שתלים דנטליים. שתלים דנטליים כרוכים בשינוי מרחבי בלסת והם חייבים להתבצע באמצעות תכנון מוקדם. הרופא צריך לקבל תמונת מצב מדויקת וכך ידע לתכנן את הטיפול. אך בדיקה זו אינה מיועדת אך ורק עבור מקרים של השתלת שיניים, אלא במקרים כלליים בהם נרצה לאבחן דלקות ובעיות שונות במפרק הלסת ובלסת עצמה.

 

בנוסף צילום סיטי- הדמיה תלת מימדית גם עוזרת מאוד בתחום טיפולי השורש- לצורך אבחנה ותכנון טיפולים שקשורים לשורש . למשל לפני כל ניתוח אפיסקטומי (טיפול שורש כירורגי) יש צורך בבדיקת סיטי על ידי מומחה לטיפולי שורש שבעזרתה אנחנו רואים מה מיקום וגודל הדלקת , מה היחס לרקמות חשובות שלא נרצה לפכוע בהן ועוד. צילום סי.טי גם עוזר לאבחן האם ניתן למצא תעלת השורש, אם יש תעלות מפוספסות בטיפול הקודם, ועוד הרבה דברים אחרים

בדיקת CT מה זה אומר?

 

בדיקת CT נקראת גם טומוגרפיה ממוחשבת (Computerized Toography). זוהי בדיקה אשר עושה שימוש בקרני רנטגן, אך היא מאפשרת לרופאים לראות דברים שלא ניתן לראות בצילומי הרנטגן הרגילים. בעוד בדיקת רנטגן מאפשרת לנו לראות בעיקר עצמות, בדיקות הסיטי מאפשרת לנו לראות ביעילות את הרקמות והאיברים הפנימיים בגוף; כל זאת בצורה אשר מאפשרת לנו אבחנה רפואית טובה יותר, ויחד עם זאת בדיקה בלתי פולשנית

 

צילום ה CT הדנטלי אינו מריך שימוש בחומר ניגוד או בהזרקה כלהיא, בניגוד לצילום CT רגיל.כיצד מתבצעת בדיקת CT

 

מכונת הסיטי, ברוב המקרים, היא מכונה גדולה, אך לא יותר מהמכשירים המשמשים לצילום רגיל או צילום פנורמי. המכשיר נע סביב המטופל בתנועות סיבוביות ומבצע את הבדיקה. הדבר החשוב מבחינתכם הוא לא לזוז, אחרת יתכן כי תזדקקו לחזור על הבדיקה. הבדיקה היא ממוחשבת והטכנאים מקבלים את תוצאות הבדיקה על מסך המחשב.

 

האם בדיקת סיטי מסוכנת?

 

מכשירי ה CT מפיקים רמה גבוהה של קרני רנטגן, ואכן מדובר בקרינה שאינה בריאה לגוף. למרבה המזל, בדיקת CT דנטלית מתמקדת באזור מסויים בלסת ולעיתים אפילו בשן בודדת וכך אנו מפחיתים את הקרינה הנפלטת במהלך הצילום למינימום שאינו גבוה בהרבה מהקרינה הנפלטת בעת ביצוע צילום פנורמי.

גלילה למעלה