תוכן העניינים

מכשיר שבור בתעלה

לפעמים מטופל חדש מגיע למרפאה, ובמהלך צילומי הרנטגן מתגלה שיש לו מכשיר שבור בתעלה. יתכן אפילו שכבר לאחר הטיפול הרופא מספר לכם שנשבר לו פוצר בתעלה ואתם מייד נבהלים. האם יש מה לדאוג ומה צריך לעשות במקרה שכזה?

בואו נחזור לנקודת ההתחלה ונסביר מהו בעצם פוצר. במהלך טיפול שורש על הרופא המטפל לבצע ניקוי של התעלות (החללים שבשורש השן), תהליך המתבצע באמצעות מברשות עדינות – פוצר. תעלות השן עלולות להיות בעלות מבנה מאתגר מאוד ולעתים במהלך הטיפול הפוצר העדין נשבר בתוך התעלה. מה שגורם למקרים אלו הוא שילוב של מבנה התעלות, איכות הפוצר, שחיקת הפוצר ומיומנות הרופא. הפוצר הוא מכשיר מתכתי דק ביותר, הוא מסתובב במהירות גבוהה ועלול להישבר.

האם לתבוע רופא על מכשיר שבור בתעלת השן?

אם גיליתם שיש לכם פוצר שבו בתעלה וחשבתם שזהו הזמן לתבוע את הרופא על רשלנות רפואית, זהו ממש לא המקרה. שבירה של מכשיר בתעלה היא סיכון שקיים בטיפולי שורש ואינה נחשבת לדבר חריג אפילו אם הוא נשאר בתעלות השן. חשוב להדגיש שאצל מומחה לטיפולי שורש הסיכויים שדבר זה יקרה נמוכים יותר, אך אין דרך למנוע זאת במאת האחוזים.

אם גיליתם שיש לכם מכשיר שבור בתעלה, שעליו לא ידעתם עד היום, אין צורך להיבהל וגם אין צורך לרוץ לטיפול. תוכלו להמשיך לחיות כרגיל ולא תתחילו לצפצף בגלאי המתכות של שדה התעופה.

מכשיר שבור בתעלה – מה עושים

הדאגה המרכזית שלנו בטיפולי שורש היא הפרוגנוזה של השן, כלומר צפי ההישרדות של השן. ברוב המצבים פוצר שבור בתעלה אינו פוגע בפרוגנוזה של השן, זאת בתנאי שתעלות השורש נוקו בצורה יסודית וסטרילית. שבירת הפוצר מקשה על המשך הטיפול, ואם הרופא המטפל לא הצליח להסיר את מלוא הזיהום מהתעלה והשאיר תעלה מזוהמת בהחלט עלולה להתפתח דלקת, אך באופן עקרוני ניתן לסיים טיפול מוצלח גם עם פוצר שבור.

אם במהלך הטיפול נשבר הפוצר אנו מנסים להוציא את הפוצר, אך הדבר לא תמיד אפשרי בגלל עומק ומבנה התעלה. אם לא ניתן להוציא את הפוצר מהתעלה, ניתן לעקוף אותו ולהמשיך בניקוי יסודי של התעלה ולסיים את הטיפול בהצלחה.

להרגע

ברוב המקרים אפשר להשלים עם המצב ואין צורך בצעדים מיוחדים להוצאתו. אך במקרים בהם מתפתחת דלקת בתעלות עם מכשיר שבור, ניתן לבצע הליך אשר נקרא ניתוח אפיסקטומי המאפשר לנו לנקות את הדלקת ולחטא את התעלות החסומות. הסבר והמחשה על ההליך תוכלו למצוא בסרטון היוטיוב שלי – מה זה ניתוח אפיסקטומי ולמה עושים אותו מאת ד“ר לובה בר-סף.

לסיכום, פוצר שבור בתעלות הוא לא סוף העולם, ואינו סיבה לדאגה. אך מצד שני הימצאותו של פוצר בתעלה עלולה להציב אתגר בניקוי התעלות ואם הדבר לא מבוצע נכון זה יכול לפגוע בסיכוי הצלחת הטיפול. אם הופיעה לכם דלקת לאחור טיפול שורש וישנו מכשיר שבור בתעלה, יש צורך בטיפול מידיו של מומחה לטיפולי שורש.
במרפאת מומחים של ד"ר לובה בר-סף בכפר סבא אנו מיומנים בטיפול במקרים של פוצר שבור.

בהצלחה!

גלילה למעלה